Nie wiem dlaczego w muzyce tematami przedchrześcijańskimi zajmują się zespoły z pogranicza muzyki hard rock.

Z pewnością moja słowiańska dusza nie zgadza się z głupotą wynikającą z wojny na Ukrainie. Myślę, że każdy, kto korzysta z restauracji zauważył pewną pozornie niezauważalną zmianę. "Pierogi ruskie" nagle stały się „pierogami ukraińskimi”. Zapytałem dlaczego? Bo klienci nie chcą zamawiać pierogów ruskich. Ech niewiedza, ech nasza edukacja, która nie przekazuje naszym dzieciom naszej pięknej słowiańskiej kultury. Pierogi ruskie, to potrawa kuchni ruskiej, a więc dziś białoruskiej i ukraińskiej, a nie rosyjskiej.

Równie duży mój protest powodowało odcięcie się po lutym 2022 od kultury rosyjskiej. Kultura rosyjska ma znaczący wkład w kulturę Europy, balet rosyjski, ballady rosyjskie... Trudno się tym nie zachwycać. Tego z kultury europy wyciąć się nie da.

 

Dlatego dziś zaproszę na krótki koncert rockowego zespołu nawiązującego do przedchrześcijańskiej kultury słowiańskiej. Może komuś ta muzyka podbije serce, jak podbiła mi? Nazwa zespołu odnosi się do nie istniejącej dziś świątyni Słowian Zachodnich, na wyspie Rugii, którą pochłonął Bałtyk, Arkony.

 

Posłuchajcie:

 

Dzieci Daćboga nadchodzą.
Słuchając tej muzyki popatrzcie na ubiór wykonawczyni. Na piersiach ma symbol, to kołowrót Swaroga, Swarzyca. Symbol szczęścia, dobrobytu, słońca.

 

A teraz przepiękna pieśń Oj, Piechal’-Toska

 

Duchowość, zawsze była bliska Słowianom, stąd oddajmy chwałę mocom naszych przedchrześcijańskich przodków. Niech na scenie stanie Jaryło moc płodności, wiosny poświadczona w wierze Słowian wschodnich i południowych. 

A może chcecie ruszyć z naszymi przodkami do walki wręcz. Tu może nie do końca pokazana jest prawda, gdyż w opisach historycznych nasi ojcowie ruszali do walki nie tylko z nagim torsem ale również z podwiniętymi portkami. No ale cóż…
A później... w przyjaźni podzielmy się w pokoju miodem syconym, napojem naszych słowiańskich mocy.
 

I wtedy, może zechcemy udać się za biel (staropolskie określenie bagien), tam gdzie świat niewiadomy, gdzie porwie nas piękno dwugłosu słowiańskiego a piękne słowianki za nami podążą.

Choćmy więc tam za "tuman", gdzie słowiańska dusza dwugłosem śpiewa:

Mam nadzieję, że ten krótki koncert spowoduje, że jeszcze ktoś zainteresuje się naszą słowiańską kulturą prezentowaną przez zespół Arkona. Na youtube można znaleźć więcej ich utworów.