Kreacjoniści vs. ewolucjoniści, nauka vs. wiara, człowiek pierwotny vs. homo sapiens, rewolucja neolityczna, kogo stworzył Bóg Izraela?

Wiara czy nauka?

Spór między kreacjonistami i ewolucjonistami trwa. Baza danych oraz narzędzia badania kreacjonistów jest stała. Opierają się na Biblii traktując ją jako słowa Boga, obliczeniach czasu stworzenia człowieka przez Boga w niej zawartych na niej opartych oraz wierze. Za swój cel stawiają obalanie argumentów i dowodów prezentowanych przez ewolucjonistów. Przeczą im takie fakty jak: Biblia jest dziełem rąk i umysłów ludzkich, nikt nie może stwierdzić, że choćby jedną z ksiąg Starego czy też Nowego Testamentu napisał Bóg. Choć z pewnością trzeba przyjąć, że teksty te pisali ludzie wykształceni, ludzie, którzy swoje poglądy kształtowali w wielopokoleniowych dyskusjach w oparciu o dorobek cywilizacyjny wcześniejszych cywilizacji.

 

Za argumentami ewolucjonistów stoją znaleziska archeologiczne a także coraz bardziej rozbudowywany o różne dziedziny nauki aparat badawczy, w tym genetyka, metody datowania i umiejętność odczytywania starożytnego DNA. Badania te określiły, że przed człowiekiem dzisiejszym żyły dodatkowe 24 dziś znane i wyodrębnione formy człowieka wcześniejszego, Austeropitek… Neandertalczyk, żyjące w różnych okresach czasu często równolegle do siebie, a pojawiły się ponad 14-7 mln lat temu. Potrafili oni tworzyć sobie i posługiwać się narzędzia, swoich zmarłych chowali rytualnie, co może wskazywać na istnienie wierzeń, tworzyć malunki naskalne i pozostawili po sobie wiele śladów swojego istnienia. Wszystkie te wcześniejsze formy łączyła jedna cecha, żywili się tym co znaleźli w otaczającym ich świecie a w późniejszych okresach co potrafili upolować. Tych ludzi określamy kulturami łowiecko-zbierackimi.

 

Około 10 tysięcy lat temu pojawiła się tzw. rewolucja neolityczna, choć trwała ona ok. 6 tysięcy lat określamy ją rewolucją, porównując do milionów lat trwania kultur łowiecko-zbierackich. Człowiek oswoił zwierzęta, nauczył się uprawiać rośliny, co całkowicie zmieniło jego sposób życia. Z wiecznego tułacza w poszukiwaniu żywności w kulturach zbieracko-łowieckich stał się rolnikiem. A uprawa roślin - czas potrzebny na wegetację wymaga osiadłego trybu życia. Pojawia się pojęcie posiadania zarówno pola, na którym rosną uprawy, narzędzi jak i później zebranych plonów, bo przecież plony trzeba przechować. Pojawili się również tacy, co nie siali, nie zbierali ale chcieli posiadać i siłą chcieli to odebrać. Stąd również pojawiła się potrzeba obrony zbiorów. Tak rodzą się miasta obronne pełniące rolę ochrony dla ludzi jak i zbiorów. A to powoduje zgrupowanie ludzi i powstanie elit.

Właśnie ten okres rozwoju człowieka opisuje biblijna Księga Rodzaju. Stąd obliczenia kreacjonistów z punktu widzenia nauki nie muszą być błędne. Biblijni Adam i Ewa żyli właśnie w okresie rewolucji neolitycznej.

 

Mit stworzenia człowieka z mułu za pomocą tchnienia Boga nie jest oryginalnym pomysłem Izraelitów. Tę samą koncepcję i wiele innych mitów starotestamentowych znajdujemy zapisaną na o wiele starszych mezopotamskich tabliczkach glinianych. Izraelici będąc ludem pasterskim co pewien czas na skutek występowania okresów niekorzystnych dla pasteży popadali w "niewole" oznaczjące zależność od innych ludów w tym „babilońską”. Wtedy właśnie Izraelici przejęli te mity do siebie umieszczając je w swoim Starym Testamencie, modyfikując do potrzeb własnego wyznania. W tym zastępując wielobóstwo Sumerów swoim monoteizmem, choć nie do końca. Patrząc na teksty oryginalne mamy kilka imion Boga, w tym imię określające Boga w liczbie mnogiej: Elohin. To imię zgodnie z gramatyką hebrajską odnosi się do Bogów w liczbie mnogiej choć już w tłumaczeniach pojawia się w liczbie pojedynczej „Na początku stworzył Bóg (Elohim)…” [Rdz 1, 1], wraz z innymi formami tego imienia El (El Eljon, El Olam, El Szadaj…), od którego wywodzi się imię Boga w islamie, Allach. Pluralizm imienia Elohim tłumaczy się również formą szacunkową, jaką stosowali władcy średniowieczni (My, z Bożej Łaski…) Podobieństwo do mitów sumeryjskich o stworzeniu człowieka z gliny i krwi jednego z bogów po to by za bogów uprawiał ziemię daje mocną podstawę teorii iż jest to pozostałość wielobóstwa zachowana w księgach Izraelitów.

Posługiwali się także imieniem własnym Boga JHWH. A także najrzadziej stosowanym imienia Adonai.

 

W mitach stworzenia człowieka biblijnych i sumeryjskich widzimy wiele wspólnych cech, jak choćby fakt, iż człowiek powstał z prochu ziemi, bogowie Sumeryjscy dla nadania życia posłużyli się krwią jednego z bogów, u Izraelitów „tchnieniem Boga”. Człowiek powstaje po to, by uprawiać ziemię, co może mieć odniesienie do tego iż w czasach "niewoli" Izraelici właśnie do tych prac byli kierowani. Człowiek stworzony jest poza Edenem, dopiero po posadzeniu ogrodu Bóg umieszcza tam człowieka. [Rdz 2. 6-7]

 

Fakty takie, jak stworzenie człowieka dla uprawy ziemi, istnienie ogrodów, różne zawody Kaina i Abla (rolnictwo i pasterstwo) wskazują iż biblijny mit stworzenia człowieka odnosi się do rewolucji neolitycznej, powstania rolnictwa i udomowienia zwierząt. Człowiek uprawiający ziemię to zajęcie nieznane kulturom łowiecko-zbierackim.

 

Kogo więc stworzy Bóg Izraelitów?

Założenie, że Bóg stworzył całą ludzkość powoduje iż w Księdze Rodzaju powstaje wiele nielogiczności, które wymagają karkołomnych wyjaśnień.

Ale gdybyśmy założyli iż Bóg Izraela stworzył nie całą ludzkość a tylko swój naród wybrany?

Problem 1: Kain ukarany za morderstwo na bracie boi się, że ktoś go zamorduje, gdy zostanie wypędzony. Kain znajduje sobie żonę w kraju Nod. Kim byli ci ludzie z kraju Nod, z którego niewiastę pojął? O kim mmyślał Kain wypowiadając słowa "... każdy kto mnie spotka będzie mógł mnie zabić". Zwierzęta przecież nie rozpoznają "znamienia", które dał mu Bóg. a Bóg na zwierzętach pomsty nie wywiera. [Rdz 4. 13-14]

Problem 2: Dlaczego Bóg Izraela wybiera tylko jeden naród i tylko z nim zawiera umowę na ochronę, jeśli wszyscy ludzie są stworzeni przez Boga? Dlaczego w bitwach sprzyja tylko „narodowi wybranemu”?

Problem 3: Brak odniesień w Biblii do kultur zbieracko-łowieckich.

 

Jak widać przyjęcie tezy iż Bóg Izraela stworzył nie całą ludzkość a tylko naród Izraela, że miało to miejsce w czasie rewolucji neolitycznej rozwiązuje wszelkie spory zarówno o to, co zrobić w milionami lat kultur łowiecko-zbierackich, jak i problem Kaina, czy też „narodu wybranego.